Bourns Inc. MF-NSMF010/30X-2
Part No.:
MF-NSMF010/30X-2
Datasheet:
MF-NSMF010/30X-2.pdf
Description:
FUSE RESET PPTC 1206 0.10A/30V
Shipping
MF-NSMF010/30X-2 Specifications
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Current - Trip (It):
250 mA
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
1.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
1.35 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
15 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.043" (1.10mm)