Bourns Inc. MF-NSMF005/60X-2
Part No.:
MF-NSMF005/60X-2
Datasheet:
MF-NSMF005/60X-2.pdf
Description:
FUSE RESET PPTC 1206 0.05A/60V
Shipping
MF-NSMF005/60X-2 Specifications
Voltage - Max:
60V
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Current - Trip (It):
150 mA
Current - Max:
10 A
Time to Trip:
1.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
2.8 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
20 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.043" (1.10mm)