Bourns Inc. MF-MSMF110/24X-2
Part No.:
MF-MSMF110/24X-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet:
MF-MSMF110/24X-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 24V 1.1A 1812
Shipping
MF-MSMF110/24X-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
1812 (4532 Metric), Concave
Series:
Multifuse®, MF-MSMF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
24V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.1 A
Current - Trip (It):
2.2 A
Current - Max:
20 A
Time to Trip:
500 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
60 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
180 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.181" L x 0.128" W (4.60mm x 3.24mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.033" (0.85mm)