Bourns Inc. MF-MSMD110/16-2
Part No.:
MF-MSMD110/16-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
MF-MSMD110/16-2.pdf
Description:
FUSE RESETTABLE 1.1A 16V SMD
Shipping
MF-MSMD110/16-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Series:
MF-MSMD
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.1 A
Current - Trip (It):
2.2 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
0.3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
210 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.179" L x 0.020" W (4.55mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.134" (3.41mm)