Bourns Inc. MF-LSMF125X-2
Part No.:
MF-LSMF125X-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
2920 (7351 Metric), Concave
Datasheet:
MF-LSMF125X-2.pdf
Description:
2920 RESETTABLE SMD PPTC 1.25A/1
Shipping
MF-LSMF125X-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
2920 (7351 Metric), Concave
Series:
Multifuse®, MF-LSMF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
Current - Hold (Ih) (Max):
1.25 A
Current - Trip (It):
Current - Max:
Time to Trip:
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)