Bourns Inc. MF-LR730/20-0
Part No.:
MF-LR730/20-0
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Strap
Datasheet:
MF-LR730/20-0.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 20V 7.3A STRAP
Shipping
MF-LR730/20-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
Strap
Series:
Multifuse®, MF-LR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
20V
Current - Hold (Ih) (Max):
7.3 A
Current - Trip (It):
14.1 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
6 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
15 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
User Defined
Size / Dimension:
1.106" L x 0.559" W (28.10mm x 14.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)