Eaton - Electronics Division MFBM1V2012-000-R
Part No.:
MFBM1V2012-000-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
MFBM1V2012-000-R.pdf
Description:
FERRITE BEAD 0 OHM 0805 1LN
Shipping
MFBM1V2012-000-R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
MFBM1V2012
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Filter Type:
Power Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
0 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
6A
DC Resistance (DCR) (Max):
10mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.043" (1.10mm)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)