Eaton - Electronics Division MFBA3V1608K-601-R
Part No.:
MFBA3V1608K-601-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
MFBA3V1608K-601-R.pdf
Description:
FERRITE BEAD
Shipping
MFBA3V1608K-601-R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
MFBA3V1608
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Filter Type:
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
600 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
350mA
DC Resistance (DCR) (Max):
500mOhm
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.037" (0.95mm)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)