Delta Electronics MEP-120A18J BNA
Part No.:
MEP-120A18J BNA
Manufacturer:
Delta Electronics
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MEP-120A18J BNA.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 18V 120W
Shipping
MEP-120A18J BNA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Delta Electronics
Series:
MEP-120 (120W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
18V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
6.67 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
120W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.00" L x 2.00" W x 1.20" H (76.2mm x 50.8mm x 30.5mm)