SL POWER / Advanced Energy MENT1150A2851F01
Part No.:
MENT1150A2851F01
Datasheet:
MENT1150A2851F01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 28V 150W
Shipping
MENT1150A2851F01 Specifications
Series:
MENT1150 (150W)
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
28V
Current - Output (Max):
5.35A
Power (Watts):
150 W
No Load Power Consumption:
500mW (Max)
Polarization:
Applications:
Medical
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Rectangular, 6 Position
Cord Length:
59" (1.50m)
Size / Dimension:
7.00" L x 3.25" W x 1.64" H (177.8mm x 82.6mm x 41.6mm)