SL POWER / Advanced Energy MENT1150A1851F01
Part No.:
MENT1150A1851F01
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
MENT1150A1851F01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 140W
Shipping
MENT1150A1851F01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
MENT1150 (150W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
18V
Current - Output (Max):
7.78A
Power (Watts):
140 W
No Load Power Consumption:
500mW (Max)
Polarization:
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Rectangular, 6 Position
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
7.00" L x 3.25" W x 1.64" H (177.8mm x 82.6mm x 41.6mm)