SL POWER / Advanced Energy MENB1080A2403F01
Part No.:
MENB1080A2403F01
Datasheet:
MENB1080A2403F01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 78W
Shipping
MENB1080A2403F01 Specifications
Series:
MENB1080 (80W)
Form:
Desktop (Class I)
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
3.25A
Power (Watts):
78 W
No Load Power Consumption:
300mW (Max)
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
70.9" (1.80m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
5.17" L x 2.84" W x 1.70" H (131.3mm x 72.2mm x 43.2mm)