SL POWER / Advanced Energy MENB1060A1202F01
Part No.:
MENB1060A1202F01
Datasheet:
MENB1060A1202F01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Shipping
MENB1060A1202F01 Specifications
Series:
MENB1060 (60W)
Packaging:
Bulk
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
60 W
No Load Power Consumption:
500mW (Max)
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
57" (1.45m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
4.25" L x 2.67" W x 1.28" H (108.0mm x 67.7mm x 32.5mm)