SL POWER / Advanced Energy MENB1040A1203N01
Part No.:
MENB1040A1203N01
Datasheet:
MENB1040A1203N01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 41W
Shipping
MENB1040A1203N01 Specifications
Series:
MENB1040 (40W)
Form:
Desktop (Class II)
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
3.4A
Power (Watts):
41 W
No Load Power Consumption:
300mW (Max)
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
3.98" L x 2.40" W x 1.34" H (101.0mm x 61.0mm x 34.0mm)