SL POWER / Advanced Energy MENB1030A1203C01
Part No.:
MENB1030A1203C01
Datasheet:
MENB1030A1203C01.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W
Shipping
MENB1030A1203C01 Specifications
Series:
MENB1030 (30W)
Packaging:
Box
Region Utilized:
North America
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Fixed Blade
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
2.5A
Power (Watts):
30 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
-20°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
NEMA 1-15P
Features:
Size / Dimension:
3.76" L x 2.13" W x 1.22" H (95.5mm x 54.0mm x 31.0mm)