SL POWER / Advanced Energy MENB1020A1203F01
Part No.:
MENB1020A1203F01
Datasheet:
MENB1020A1203F01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W
Shipping
MENB1020A1203F01 Specifications
Series:
MENB1020 (20W)
Packaging:
Box
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
1.5A
Power (Watts):
18 W
No Load Power Consumption:
300mW (Max)
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
3.31" L x 1.85" W x 1.27" H (84.0mm x 47.0mm x 32.3mm)