SL POWER / Advanced Energy MENB1010A2403N01
Part No.:
MENB1010A2403N01
Datasheet:
MENB1010A2403N01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 12W
Shipping
MENB1010A2403N01 Specifications
Series:
MENB1010 (10W)
Packaging:
Box
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
12 W
No Load Power Consumption:
300mW (Max)
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
3.30" L x 1.85" W x 1.26" H (84.0mm x 47.0mm x 32.0mm)