TDK Corporation MEM2012SC151T001
Part No.:
MEM2012SC151T001
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Package:
0805 (2012 Metric), 6 PC Pad
Datasheet:
MEM2012SC151T001.pdf
Description:
FILTER LC(T) 150PF SMD
Shipping
MEM2012SC151T001 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MEM
Package/Case:
0805 (2012 Metric), 6 PC Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Low Pass
Filter Order:
3rd
Technology:
LC (T-Type)
Number of Channels:
1
Center / Cutoff Frequency:
Attenuation Value:
Resistance - Channel (Ohms):
0.15
Current:
1 A
Values:
C = 150pF
ESD Protection:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Applications:
Data Lines for Mobile Devices
Voltage - Rated:
12V
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height:
0.037" (0.95mm)