SL POWER / Advanced Energy ME90A2402Q01
Part No.:
ME90A2402Q01
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
ME90A2402Q01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W
Shipping
ME90A2402Q01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
ME90 (90W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
3.75A
Power (Watts):
90 W
No Load Power Consumption:
210mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
Medical
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
-20°C ~ 50°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C18
Features:
Size / Dimension:
5.91" L x 2.58" W x 1.34" H (150.0mm x 65.5mm x 34.0mm)