SL POWER / Advanced Energy ME90A1803F01
Part No.:
ME90A1803F01
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
ME90A1803F01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 90W
Shipping
ME90A1803F01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
ME90 (90W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
18V
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
90 W
No Load Power Consumption:
210mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
Medical
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
-20°C ~ 50°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
45.3" (1.15m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
5.90" L x 2.58" W x 1.34" H (150.5mm x 65.5mm x 34.0mm)