SL POWER / Advanced Energy ME60A2403Q01
Part No.:
ME60A2403Q01
Datasheet:
ME60A2403Q01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W
Shipping
ME60A2403Q01 Specifications
Series:
ME60 (60W)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
2.7A
Power (Watts):
60 W
No Load Power Consumption:
210mW (Max)
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
45.3" (1.15m)
Input Connector:
IEC 320-C18
Features:
Size / Dimension:
4.25" L x 2.67" W x 1.29" H (108.0mm x 67.9mm x 32.7mm)