SL POWER / Advanced Energy ME60A1202N01
Part No.:
ME60A1202N01
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
ME60A1202N01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Shipping
ME60A1202N01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
ME60 (60W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
60 W
No Load Power Consumption:
210mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
Medical
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
45.3" (1.15m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
4.25" L x 2.67" W x 1.29" H (108.0mm x 67.9mm x 32.7mm)