SL POWER / Advanced Energy ME40A1803F01
Part No.:
ME40A1803F01
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
ME40A1803F01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 40W
Shipping
ME40A1803F01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
ME40 (40W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
18V
Current - Output (Max):
2.22A
Power (Watts):
40 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
Medical
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
-20°C ~ 50°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
57" (1.45m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
3.76" L x 2.13" W x 1.22" H (95.5mm x 54.0mm x 31.0mm)