SL POWER / Advanced Energy ME240A4851F01
Part No.:
ME240A4851F01
Datasheet:
ME240A4851F01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 240W
Shipping
ME240A4851F01 Specifications
Series:
ME240 (240W)
Packaging:
Bulk
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
48V
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
240 W
No Load Power Consumption:
150mW (Max)
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
-20°C ~ 50°C
Output Connector:
Rectangular, 6 Position
Cord Length:
39.4" (1.00m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
8.40" L x 4.25" W x 1.85" H (213.4mm x 108.0mm x 47.0mm)