SL POWER / Advanced Energy ME20A0903N01
Part No.:
ME20A0903N01
Datasheet:
ME20A0903N01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 18W
Shipping
ME20A0903N01 Specifications
Series:
ME20 (20W)
Packaging:
Bulk
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
9V
Current - Output (Max):
2A
Power (Watts):
18 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
-20°C ~ 50°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
3.31" L x 1.85" W x 1.22" H (84.0mm x 47.0mm x 31.0mm)