Amphenol ICC (FCI) MDT275M02001
Part No.:
MDT275M02001
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
MDT275M02001.pdf
Description:
CONN M.2 FMALE 67POS 0.020 GOLD
Shipping
MDT275M02001 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
M.2
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Card Type:
M.2 (NGFF) Mini Card
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
Number of Positions:
67
Card Thickness:
Number of Rows:
2
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Read Out:
Dual
Features:
Board Lock, Keyed M
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Termination:
Solder
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
15.0µin (0.38µm)
Contact Type:
Color:
Black
Flange Feature:
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C