Littelfuse Inc. MDSM-10B-20-25
Part No.:
MDSM-10B-20-25
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Magnetic, Reed Switches
Package:
Datasheet:
MDSM-10B-20-25.pdf
Description:
SWITCH REED SPST-NO 350MA 140V
Shipping
MDSM-10B-20-25 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
MDSM-10
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Glass Body Reed
Circuit:
SPST-NO
Operate Range:
20 ~ 25AT
Release Range:
Current - Switching:
350mA (AC), 500mA (DC)
Voltage - Switching AC:
140 V
Voltage - Switching DC:
200 V
Power - Rated:
10W
Operate Time:
0.5 ms
Release Time:
0.1 ms
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Length - Overall:
0.615" (15.62mm)
Size - Body:
0.071" Dia x 0.400" L (1.80mm x 10.16mm)
Height Above Board:
0.079" (2.00mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Capacitance:
0.2 pF
Current - Carry:
1A (DC)