Delta Electronics MDS-040APS15 BA
Part No.:
MDS-040APS15 BA
Manufacturer:
Delta Electronics
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MDS-040APS15 BA.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 40W
Shipping
MDS-040APS15 BA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Delta Electronics
Series:
MDS-040 (40W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
2.7 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
40W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C
Features:
Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.00" L x 2.00" W x 0.90" H (76.2mm x 50.8mm x 22.9mm)