IXYS MDMA450UB1600P-PC
Part No.:
MDMA450UB1600P-PC
Manufacturer:
IXYS
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
E2
Datasheet:
MDMA450UB1600P-PC.pdf
Description:
BRIDGE RECT 3PHASE 1.6KV 250A E2
Shipping
MDMA450UB1600P-PC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
E2
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Diode Type:
Three Phase (Braking)
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):
250 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.81 V @ 450 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1600 V