IXYS MDMA200P1600SA
Part No.:
MDMA200P1600SA
Manufacturer:
IXYS
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
MDMA200P1600SA.pdf
Description:
GEN PURP 1600V 200A MODULE
Shipping
MDMA200P1600SA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.13 V @ 200 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 1600 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C