Essentra Components MDLSP1-20M-01
Part No.:
MDLSP1-20M-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
MDLSP1-20M-01.pdf
Description:
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 20MM
Shipping
MDLSP1-20M-01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
Richco, MDLSP1
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.787" (20.00mm)
Length - Overall:
1.075" (27.30mm)
Support Hole Diameter:
0.098" (2.50mm)
Support Panel Thickness:
0.065" (1.65mm)
Mounting Hole Diameter:
0.098" (2.50mm)
Mounting Panel Thickness:
0.065" (1.65mm)