Hirose Electric Co Ltd MDF7-7S-2.54DSA(55)
Part No.:
MDF7-7S-2.54DSA(55)
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
MDF7-7S-2.54DSA(55).pdf
Description:
CONN RCPT 7POS 0.1 TIN PCB
Shipping
MDF7-7S-2.54DSA(55) Specifications
Series:
MDF7
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Bottom Entry
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
7
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish Thickness - Mating:
78.7µin (2.00µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.197" (5.00mm)
Contact Length - Post:
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature:
-35°C ~ 85°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
3A