Hirose Electric Co Ltd MDF51SU-2S-13C(03)
Part No.:
MDF51SU-2S-13C(03)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
MDF51SU-2S-13C(03).pdf
Description:
CONN RCPT HSG 2POS 13.00MM
Shipping
MDF51SU-2S-13C(03) Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
MDF51
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
2
Pitch:
0.512" (13.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:
Crimp
Fastening Type:
Friction Lock
Color:
Gray
Features:
Insulation Material:
Polyamide (PA), Nylon
Operating Temperature:
-35°C ~ 85°C