IXYS MDD950-22N1W
Part No.:
MDD950-22N1W
Manufacturer:
IXYS
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
MDD950-22N1W.pdf
Description:
DIODE MOD GP 2200V 950A MOD
Shipping
MDD950-22N1W Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
2200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
950A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 500 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
18 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 mA @ 2200 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C