IXYS MDD600-12N1
Part No.:
MDD600-12N1
Manufacturer:
IXYS
Category:
Diode Arrays
Package:
WC-500
Datasheet:
MDD600-12N1.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1200V 600A WC500
Shipping
MDD600-12N1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
WC-500
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 500 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 mA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C