IXYS MDC700-18IO1W
Part No.:
MDC700-18IO1W
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
WC-500
Datasheet:
MDC700-18IO1W.pdf
Description:
DIODE MODULE 1800V WC-500
Shipping
MDC700-18IO1W Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
WC-500
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
700 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1331 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
18200 @ 50MHz
Current - Hold (Ih) (Max):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)