AC Connectors MD15AC13-072
Part No.:
MD15AC13-072
Manufacturer:
AC Connectors
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Package:
Datasheet:
MD15AC13-072.pdf
Description:
15A 6FT Medical Grade Power Cord
Shipping
MD15AC13-072 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
AC Connectors
Series:
AC WORKS®
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Style:
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:
NEMA 5-15P
2nd Connector:
IEC 320-C13
Number of Conductors:
3
Cord Type:
SJTW
Wire Gauge:
14 AWG
Shielding:
Unshielded
Length:
6.00' (1.83m)
Approval Agency Marking:
cULus
Approved Countries:
Canada, United States
Color:
Gray
Voltage Rating:
125V
Current Rating (Amps):
15A
Operating Temperature:
-35°C ~ 105°C