onsemi MCR12DSMT4
Part No.:
MCR12DSMT4
Manufacturer:
onsemi
Category:
SCRs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
MCR12DSMT4.pdf
Description:
THYRISTOR SCR 12A 600V DPAK
Shipping
MCR12DSMT4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
Current - On State (It (AV)) (Max):
7.6 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Current - Hold (Ih) (Max):
6 mA
Current - Off State (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
100A @ 60Hz