Microchip Technology MCP3909-E/SS
Part No.:
MCP3909-E/SS
Category:
Energy Metering
Package:
24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
MCP3909-E/SS.pdf
Description:
IC ENERGY METERING SPI 24SSOP
Shipping
MCP3909-E/SS Specifications
Package/Case:
24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Input Impedance:
390kOhm
Measurement Error:
0.1%
Voltage - I/O High:
2.4V
Voltage - I/O Low:
0.85V
Current - Supply:
2.3mA
Voltage - Supply:
4.5 V ~ 5.5 V
Meter Type:
Single Phase
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C