Microchip Technology MCP3905-I/SS
Part No.:
MCP3905-I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Energy Metering
Package:
24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
MCP3905-I/SS.pdf
Description:
IC ENERGY METER 24-SSOP
Shipping
MCP3905-I/SS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Input Impedance:
390kOhm
Measurement Error:
0.1%
Voltage - I/O High:
2.4V
Voltage - I/O Low:
0.85V
Current - Supply:
2.7mA
Voltage - Supply:
4.5 V ~ 5.5 V
Meter Type:
Single Phase
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C