Microchip Technology MCP25050-I/SL
Part No.:
MCP25050-I/SL
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
I/O Expanders
Package:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP25050-I/SL.pdf
Description:
IC XPNDR 25MHZ CAN V2.0B 14SOIC
Shipping
MCP25050-I/SL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Number of I/O:
8
Interface:
CAN V2.0b
Interrupt Output:
No
Features:
ADC, EEPROM, POR, PWM
Output Type:
Push-Pull
Current - Output Source/Sink:
25mA
Clock Frequency:
25 MHz
Voltage - Supply:
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C