Microchip Technology MCP23008-E/P
Part No.:
MCP23008-E/P
Category:
I/O Expanders
Package:
18-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
MCP23008-E/P.pdf
Description:
IC XPNDR 1.7MHZ I2C 18DIP
Shipping
MCP23008-E/P Specifications
Package/Case:
18-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Number of I/O:
8
Interface:
I2C
Interrupt Output:
Yes
Features:
POR
Output Type:
Push-Pull
Current - Output Source/Sink:
25mA
Clock Frequency:
1.7 MHz
Voltage - Supply:
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C