Microchip Technology MCP1501T-18E/CHY
Part No.:
MCP1501T-18E/CHY
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Reference
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
MCP1501T-18E/CHY.pdf
Description:
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-6
Shipping
MCP1501T-18E/CHY Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
SOT-23-6
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Reference Type:
Series
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
20 mA
Tolerance:
±0.1%
Temperature Coefficient:
50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
Noise - 10Hz to 10kHz:
Voltage - Input:
2V ~ 5.5V
Current - Supply:
550µA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)