IXYS MCO500-14IO1
Part No.:
MCO500-14IO1
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
Y1-CU
Datasheet:
MCO500-14IO1.pdf
Description:
MOD THYRISTOR SGL 1400V Y1-CU
Shipping
MCO500-14IO1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Y1-CU
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
560 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
880 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
300 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
17000A, 16000A
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C (TJ)