IXYS MCNA75PD2200TB
Part No.:
MCNA75PD2200TB
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
TO-240AA
Datasheet:
MCNA75PD2200TB.pdf
Description:
BIPOLAR MODULE - THYRISTOR TO-2
Shipping
MCNA75PD2200TB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-240AA
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
2.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
75 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
118 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.4 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
95 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1400A, 1510A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C (TJ)