IXYS MCMA200PD1600YB
Part No.:
MCMA200PD1600YB
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
MCMA200PD1600YB.pdf
Description:
DUAL THYRISTOR/DIODE Y4
Shipping
MCMA200PD1600YB Specifications
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Module
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
200 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
315 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
6000A, 6480A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C (TJ)