IXYS MCMA200P1600SA
Part No.:
MCMA200P1600SA
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
MCMA200P1600SA.pdf
Description:
SCR MODULE 1.6KV 200A MODULE
Shipping
MCMA200P1600SA Specifications
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Module
Product Status:
Obsolete
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
200 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
314 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
6000A, 6480A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C (TJ)