Cornell Dubilier Knowles MCM01-010D120G-F
Part No.:
MCM01-010D120G-F
Datasheet:
MCM01-010D120G-F.pdf
Description:
CAP PTFE 12PF 2% 500V SMD
Shipping
MCM01-010D120G-F Specifications
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Capacitance:
12 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Mounting Type:
Surface Mount
Lead Spacing:
Features:
RF, High Frequency
Size / Dimension:
0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm)