Cornell Dubilier Knowles MCM01-009ED221K-F
Part No.:
MCM01-009ED221K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
MCM01-009ED221K-F.pdf
Description:
CAP MICA 220PF 10% 500V SMD
Shipping
MCM01-009ED221K-F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
MCM01
Package/Case:
Nonstandard SMD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
220 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Mounting Type:
Surface Mount
Lead Spacing:
Features:
RF, High Frequency
Size / Dimension:
0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)