Allied Components International MCHC40-330K-RC
Part No.:
MCHC40-330K-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
MCHC40-330K-RC.pdf
Description:
33uH +/-10% 2220 Molded Chip
Shipping
MCHC40-330K-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
MCHC40
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
400mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
620mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
10.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.165" (4.20mm)